Ochrana a tvorba životného prostredia

Včelí kRaj

Banskobystrický región

Región, v ktorom organizácia pôsobí:

Banskobystrický región

Liešnica 1214/7, 985 05  Kokava nad Rimavicou

 

Misia a ciele organizácie

O včelách vieme "včelyčo" a radi sa o to s ostatnými podelíme. Naším cieľom je, aby každý človek na Slovensku vedel o význame včiel a opeľovačov – pre nás, pre krajinu. Cez svoje akcie prinášame fascinujúci svet včiel k malým aj veľkým, laikom aj odborníkom.
Projekt Včelí kRaj vznikol na 65-ročnej rodinnej tradícii včelárstva a realizuje ho už tretia generácia včelárov v rodine. Nezabúdame ani na ďalších opeľovačov a pripravujeme nové programy o užitočnom, ale aj o tom menej obľúbenom hmyze.

 

Významné dokončené projekty/dosiahnuté výsledky

Prevádzkujeme prvú vzdelávaciu včelnicu Včelí kRaj na Slovensku, ktorú navštevujú školy, široká verejnosť, budúci včelári, ale aj skúsení profesionáli. Počas našej existencie je to vyše 5000 detí, ktoré vedia o význame včiel a vyše 400 nových a dobrých včelárov. Priestor dávame aj ľuďom bez zamestnania, školíme ich na spracovanie včelích produktov alebo na chov včiel.
Článok o nás na SME: https://domov.sme.sk/c/20892954/ako-nastartovat-zabudnuty-region.html

2018 – Cena Slovenskej republiky za krajinu – osobitné uznanie Ministerstva životného prostredia SR
2017 – vytvorili sme Počúvadlo, auditórium v korunách stromov
2017 – rozvoj apiterapie – liečenie včelími produktmi, video: https://youtu.be/5PYF_IDaGN4
2017 – Cena Nadácie Orange – 1. miesto v kategórii Komunitný rozvoj
2016 – vytvorili sme Včelín, nové srdce areálu, ktorý slúži ako vzdelávacie centrum, video: https://youtu.be/pPkj7-ZCowI
2015 – Včelárenie ako cesta vzdelávania a sociálneho podnikania – projekt zamestnávania dlhodobo nezamestnaných vo včelárstve, video: https://youtu.be/d2gvsfJQakI
2014 – svoj ekoprojekt rozširujeme na sociálnu a ekonomickú pomoc regiónu – zamestnávanie marginalizovaných skupín
2013 – Dobrovoľnícky projekt roka
2013 – dobrovoľník v oblasti životného prostredia

 

Pracovné kontakty s podobnými organizáciami doma i v zahraničí

BYBI, Oslo, Nórsko, agnes@bybi.no

CEEV Živica, Slovensko, jezekova@zivica.sk

 

Plán programových aktivít na rok 2019

Pomôžte nám spraviť na Slovensku niečo neopakovateľné
V roku 2019 premeníme bývalé humno na jedinečné ekocentrum, ktoré nám umožní rozšíriť nielen dĺžku sezóny nášho projektu na celý rok, ale aj vytvoriť programy pre školy a verejnosť venujúce sa aj ďalším opeľovačom a hmyzím pomocníkom. Areál doplníme o hracie prvky s edukačným charakterom, aby si deti nadobudnuté vedomosti osvojili aj hrou. Siedma sezóna našej vzdelávacej včelnice tak prinesie najväčšie zmeny v jej histórii a Tatra banka a jej zamestnanci budú môcť byť súčasťou tejto zmeny.

 

Popíšte podrobne jednu z Vašich budúcoročných programových aktivít, pre realizácie ktorej si viete predstaviť dobrovoľnícku pomoc zamestnancov skupiny Tatra banka a. s.

V roku 2019 môžu prispieť zamestnanci svojou rukou pri zveľaďovaní nášho areálu a nového objektu – ekocentra – spolu s jeho okolím. V spolupráci s Tatra bankou by sme sa chceli zamerať priamo na prípravné práce na samotnej stavbe, zveľaďovanie okolia včelnice, budovanie prvkov detského "hmyzieho" ihriska, prípravy domčekov pre hmyz alebo tvorenia zmesí semien vhodných pre včely, čmeliaky a motýle. Akcia je nastavená na rôznu náročnosť a rôzne činnosti. Práce budú prebiehať v menších skupinách a v rôznych témach: chceš prejaviť svoju kreativitu, alebo naopak, pre dlhé sedenie v práci by si privítal fyzicky aktívnu prácu? Pre každého sa nájde robota podľa jeho gusta. Ale nielen prácou je človek živý. Pre dobrovoľnícku pomoc pripravíme aj včelárov obed. Chutné menu, ktoré ukáže, aká bohatá je naša strava vďaka hmyzím opeľovačom. Za pomoc bude odmenou aj program pri včelách, kde účastníci nazrú, ako to v úli funguje.

 

Čo je cieľom plánovanej aktivity

Našich malých hmyzích pomocníkov čakajú v tomto storočí veľké výzvy. Denne sa stretávame s článkami, ktoré nás informujú o vymieraní opeľovačov v krajine, ktorí sú takí nezastupiteľní pre opeľovanie našej budúcej potravy.
V rámci aktivít budú môcť aj samotní zamestnanci priložiť ruku k dielu pri ich záchrane: budú s nami tvoriť ekocentrum, vytvoria si vlastný domček pre hmyz alebo namiešajú zmes semien pre kvetinové lúky.

 

Akú dobrovoľnícku činnosť očakávate zrealizovať dobrovoľníkmi z TB v rámci naplnenia týchto cieľov

Pomôcť, spoznať a oddýchnuť si. Naša dobrovoľnícka akcia je postavená na týchto troch pilieroch. Dobrovoľníci nám pomôžu pri budovaní prvého ekocentra zameraného na vzdelávanie o opeľovačoch, zoberieme ich ku včelám, kde im ukážeme fascinujúci svet včiel, ale kúsok času ušetríme aj na spoznávanie kokavských lazov a zaslúžený odpočinok po dobre vykonanej práci... napríklad aj ochutnávkou rôznych druhov medov?
Práce budú rôznej náročnosti, aby sa do prác mohli zapojiť všetci a v prípade záujmu aj rodinní príslušníci – malí i veľkí.

 

Kde plánujete túto aktivitu realizovať

Prvá vzdelávacia včelnica na Slovensku: Včelí kRaj, Kokava nad Rimavicou-Liešnica
Pokojné a malebné prostredie kokavských lazov – ideálne miesto na oddych a teambuilding
Video zo "včelieho pohľadu": https://youtu.be/jb4uS2ElPks
Video o našej činnosti: https://youtu.be/vdolzoUSmCE

 

Termín, v ktorom plánujete túto aktivitu realizovať

Ideálnym termínom realizácie aktivity sú mesiace júl až august 2019. Vieme sa v plnej miere prispôsobiť potrebám zamestnancov, avšak najzaujímavejšie je nás navštíviť počas včelárskej sezóny apríl až september 2019, keď sa vieme pozrieť na život včiel zblízka.
Je možné zrealizovať aj viac akcií, napríklad otváranie a zatváranie včelárskej sezóny.

 

Rozpočet min na 1 000 Eur, potrebný na realizáciu tejto aktivity (prednostne chceme podporiť materiálové potreby a kúpu, alebo prenájom pracovných nástrojov potrebných na zrealizovanie dobrovoľníckej aktivity)

Stavebné drevo: 500 €
Nátery a štetce: 200 €
Náradie a pracovné pomôcky: 100 €
Včelárov obed: spoločný obed dobrovoľníkov: 200 €
------------------------------------------------
Spolu: 1 000 €